Pokerus

 


Stwierdziłam, że dobrym pomysłem będzie przeniesienie materiałów, które niosą za sobą pewną wartość merytoryczną z formy video na bloga. Zacznę więc od przeniesienia materiału o Pokerusie, który uważam za jeden z bardziej udanych i ciekawszych. 

Punkty EV

Aby móc dobrze zgłębić temat owego enigmatycznego wirusa, należy najpierw poznaće pojęcie Effort Values, czyli w skrócie EV. Są to wartości wysiłkowe, które pokemon zdobywa podczas bitew z innymi stworami i przyczyniają się do wzrostu jego statystyk. Całościowo do rozdysponowania mamy 510 punktów, z czego maksymalnie do jednej statystyki przydzielić możemy 255. Każde 4 punkty EV odpowiadają za wzrost statystki o 1. 

Czym jest Pokerus?

Znając powyższe pojęcie możemy płynnie przejść do właściwego tematu. Nazwa "Pokerus" pochodzi od słów "pokemon" i "wirus". Jest przykładem wirusa mutualistycznego i jak nie trudno się domyślić - infekuje pokemony, jednak w przeciwieństwie do wirusów znanych z prawdziwego świata, nie jest groźny, a pomaga. Jego nosiciel zdobywa podwójną ilość EV po pokonaniu oponenta. Na przykład pokonując w walce Magikarpa pokemon otrzyma dwa punkty do szybkości zamiast jednego. Pokerus nie wpływa na EV otrzymane z innych źródeł, zatem te pozyskane z witamin lub przy użyciu piór nie są podwajane. Zainfekowany pokemon może zarażać inne stworki w drużynie gracza. Choć w grze reprezentowany jest podobnie do zmiany statusu, nie można go wyleczyć w centrum pokemon. Nie zadziałają też na niego przedmioty leczące status. 

Jak sprawić, by pokemon stał się nosicielem?

Każdy stworek może zostać zarażony pod warunkiem, że nie był wcześniej nosicielem. Po walce istnieje szansa 3:65536 na zarażenie Pokerusem. W generacji IV dostęp do niego poszerzył się za pomocą Wi-Fi Connection, ponadto od generacji III istnieje szansa, że pokemon wykluje się zainfekowany Pokerusem.

Co wskazuje na zarażenie Pokerusem? 

Ikona Pokerusa w generacji VIII
Kiedy pokemon staje się nosicielem w miejscu zmiany statusu pojawia się ikona Pokerusa. Jeśli stworek zostanie oparzony, sparaliżowany, otruty lub zaśnie, ikona wirusa zostanie tymczasowo zastąpiona tą, wskazującą na status pokemona do momentu wyleczenia.

Czas działania
 Czas, w którym pokemon jest zainfekowany przez wirusa wynosi od 1 do 4 dni. Po tym czasie jest on odporny na jego działanie w przyszłości, jednak nadal zdobywa podwójną ilość EV. Można ten okres niejako przedłużyć umieszczając pokemona w boxie, by ten nie wyzdrowiał. Innymi metodami pozwalającymi osiągnąć podobny efekt są: 
  • Odesłanie pokemona do Day Care
  • Odesłanie pokemona do PokeBanku 
  • Odesłanie pokemona do Pokemon Home

Kiedy układ odpornościowy pokemona zwalczy wirusa, nie może rozprzestrzeniać go dalej, ani nie może zostać zarażony nim ponownie. Wówczas w miejscu statusu pokemona pojawia się symbol, który oznajmia, że stworek w przeszłości był nosicielem Pokerusa. 

Ikona wskazująca na wyleczenie w generacji VIII



Strona techniczna 

Informacja o Pokerusie przechowywana jest w strukturze danych jako pojedynczy bajt. Pierwsze cztery, czyli X'y reprezentują specyficzną intensywność zarażenia Pokerusem, natomiast pozostałe cztery, czyli Y'ki określają liczbę dni, przez które pokemon pozostanie zainfekowany. 



Pokemon jest lub był zainfekowany, jeśli X jest niezerowy. Jeśli Y wynosi 0, a X jest niezerowy to pokemon został wyleczony z Pokerusa. Jeśli obie zmienne mają wartość 0, to pokemon nigdy nie był nosicielem. Licznik dni zainfekowania Pokerusem spada o 1 za każdym razem, gdy wewnętrzny zegar gry wybija północ. Liczbę dni zarażenia Pokerusem (Y) zależna jest od wartości X. Można go obliczyć działaniem: 
Y=Xmod 4 + 1



Załóżmy więc, że pokemon został zainfekowany przy natężeniu infekcji wynoszącym 9. W dzieleniu przez 4 otrzymujemy resztę i dodajemy do niej 1, czego wynikiem jest 2. W takim przypadku infekcja potrwa 2 dni. 

Jeśli pokemon zostanie zarażony przez pokemona gracza, stworek otrzyma dokładnie taką samą wartość X, jaką w momencie zarażenia miał pokemon, który przeniósł na niego infekcję. Jeśli natomiast zarazi się po walce, wartość X jest losowa. 


Anime i manga 

W anime i mandze niewiele zostało powiedziane na temat Pokerusa. Wersja animowana wspomina, że owy wirus ma przyczynić się do szybszego rozwoju nosicieli. W komiksie natomiast spowodował wzorst siły pokemonów Platinum. 


Postacie wspominające o Pokerusie

Komentarze pielęgniarek 

"Your Pokémon may be infected with the Pokérus.
Little is known about the Pokérus except that they are microscopic life-forms that attach to Pokémon.
While infected, Pokémon are said to grow exceptionally well.
"

Twój pokemon może być zainfekowany Pokerusem. Niewiele wiemy na jego temat poza tym, że jest to mikroskopijna forma życia infekująca pokemony. Mówi się, że stworek po zarażeniu rozwijają się wyjątkowo dobrze.  


"Your Pokémon appear to have tiny life forms stuck to them.
Your Pokémon are healthy and seem to be fine.
But we can't tell you anything more at a Pokémon Center."

Wygląda na to, że jakaś mała forma życia bytuje z twoim pokemonem. Jest zdrowy i wszystko z nim w porządku, ale nie możemy powiedzieć Ci nic więcej w centrum pokemon. 


Komentarz profesora Elm'a 

When calling the player: "Hello, <player>?
I discovered an odd thing.
Apparently there's something called Pokérus that infects Pokémon.
Yes, it's like a virus, so it's called Pokérus.
It multiplies fast and infects other Pokémon too. But that's all.
It doesn't seem to do anything, and it goes away over time.
I guess it's nothing to worry about. Bye!"

When called by the player: "Hello, <player>?
It seems that Pokémon that have been infected with Pokérus level up better.
We're not quite sure why..."

Zwracając się do gracza: Cześć <imię gracza>? Odkryłem coś dziwnego. Wygląda na to, że istnieje coś takiego jak Pokerus. Tak, jest podobny do wirusa i jego nosicielami są Pokemony, więc ochrzczono go mianem Pokerus. Bardzo szybko się rozmnaża, ale wygląda na to, że nie jest groźny i z czasem znika więc pewnie nie ma się czym martwić. Na razie! 

Zwracając się do gracza: Cześć <imię gracza>?. Wygląda na to, że pokemony zainfekowane Pokerusem rozwijają się lepiej, ale nie jesteśmy pewni, dlaczego...


Zachęcam do obejrzenia materiału w formie wideo 



Źródła:

Bulbapedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2D Lovers , Blogger